Mieszanka przypraw korzennych to serce NASZEGO piernika, dlatego dbamy o jej odpowiedni skład i jakość. W naszej autorskiej mieszance znajdziecie 7 wspaniałych składników najwyższej jakości: cynamon, imbir, goździki, kardamon, kolendra, anyż, czarny pieprz indyjski. Selekcjonujemy je z pomocą wyjątkowego PASJONATA, który zajmuje się przyprawami ponad 27 lat. We wszystkich naszych piernikach i pierniczkach możesz delektować się wspaniałym aromatem i rozgrzewającymi właściwościami przypraw. Dzięki ich wyjątkowej kompozycji smak naszych pierniczków zachwyca i na długo pozostaje w pamięci!
CYNAMON
Ach, jak on pachnie! Ta niezwykle aromatyczna, słodka i ostra przyprawa, oprócz fantastycznych walorów smakowych, ma również potężne właściwości zdrowotne. Wzmacnia i harmonizuje krążenie, jest bardzo skutecznym lekiem na przeziębienia i grypę. Przyspiesza przemianę materii, poprawia proces trawienia, sprzyja oczyszczeniu organizmu i odchudzaniu. Cynamon ma działanie przeciwwirusowe i antybakteryjne, co czyni go również naturalnym konserwantem. Dobrze wpływa na serce i nerki. Jego subtelna słodycz jest często zbawienna dla osób chorych na cukrzycę, zastępuje cukier i substancje słodzące. Możesz się delektować jego wyjątkowym smakiem we wszystkich naszych wypiekach, ponieważ jest podstawą naszej mieszanki. Najbardziej wyczuwalny jest w naszych pierniczkach piernych oraz rozetach piernych, które zostały stworzone dla prawdziwych wielbicieli korzennych przysmaków.
IMBIR
To moja absolutnie ulubiona przyprawa. Jeśli jadłeś nasze pierniczki, na pewno nie umknęło to Twojej uwadze! Jeśli lubisz rozgrzewający smak imbiru, zachęcam do skosztowania pierniczków piernych, czekoladowych i żytnich. Uwielbiam imbir pod każdą postacią i chyba w każdej ilości (choć wiem, że nic w nadmiarze nie służy). To właśnie imbir jest nazywany uniwersalnym lekiem, z uwagi na przeciwzapalne i antyoksydacyjne właściwości. Co ciekawe, imbir, podobnie jak cynamon, przyczynia się do obniżenia cukru we krwi. Łagodzi też bóle menstruacyjne i doskonale wpływa na układ oddechowy i trawienny.
GOŹDZIKI
Aromatyczna, popularna przyprawa. Otrzymywana jest z suszonych pąków goździkowca korzennego. Nierozwinięte pączki suszone są w cieniu, na rozłożonych matach. W ten właśnie sposób powstają charaktery-styczne suszone goździki, które tak wspaniałe wzbogacają przyprawę piernikową. Goździki mają silne działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze i rozgrzewające. Są również mocno pobudzające i wskazane dla osób z niskim ciśnieniem krwi.
KARDAMON
Jedna z najdroższych przypraw świata, która tworzy fantastyczny duet nie tylko z kawą, ale dodaje wyjątkowości również piernikowym wypiekom. Ze względu na właściwości lecznicze znalazła zastosowanie zarówno w kuchni, jak też w medycynie naturalnej. Kardamon pozytywnie wpływa na przeziębienie, odchudzanie, drogi oddechowe. Złagodzi kaszel, udrożni zatkany nos, wzmocni odporność. Żucie małych ziarenek kardamonu, które znajdują się w łupince, odświeża i pobudza umysł!
KOLENDRA
Niepozorne, kuliste nasiona kolendry, dodawane do przyprawy piernikowej, znacznie wzbogacają smak piernika. Są słodkie i mają pomarańczowy aromat. Choć kolendra budzi skrajne emocje, nie można jej odebrać wyjątkowych właściwości prozdrowotnych. Oczyszcza krew, pozytywnie działa na trawienie. Nasiona kolendry są bardzo dobrym lekiem na skurcze żołądka i brak apetytu. Mają też właściwości przeciwzapalne. Nie mogło jej zabraknąć w naszej wyjątkowej mieszance przypraw!
ANYŻ
Najpiękniejsza przyprawa, która ma rozgrzewającą naturę. Zazwyczaj budzi skrajne emocje – albo się ją kocha, albo wręcz nienawidzi. Ma lukrecjowy, mdlący, słodki i zarazem ostry smak. Anyż to skuteczne remedium na kolki, skurcze jelit i żołądka oraz brak apetytu. Jest też świetnym źródłem antyoksydantów, minerałów i witamin. Bardzo korzystnie wpływa na nasze zdrowie i stanowi piękną dekorację naszych wykwintnych pierników.
GAŁKA MUSZKATOŁOWA
To środkowa część pestki owocu muszkatołowca korzennego, wiecznie zielonego drzewa z Wysp Korzennych. Gorzko-korzenny i intensywny zapach zawdzięcza olejkowi, którego głównym składnikiem jest mirystycyna. Przy większych ilościach wykazuje właściwości halucynogenne. Niewielkie ilości gałki muszkatołowej działają zbawiennie na ból brzucha, zaburzenia krążenia, reumatyzm i bezsenność.
ZIELE ANGIELSKIE
Przyprawa, znana również jako korzennik lekarski, uprawiana jest na Madagaskarze, Jamajce, w Indiach i Afryce. Do Europy została przywieziona przez Krzysztofa Kolumba. Każdy kojarzy ją z kuchnią polską, jako dodatek do zup czy marynat. Dzięki temu, że jest niezwykle charakterystyczna i aromatyczna, znalazła się również w mojej przyprawie piernikowej. Podobnie jak reszta wspomnianych przypraw, ma wiele właściwości prozdrowotnych. Działa przede wszystkim odkażająco, znieczulająco i przeciwświądowo. Pozytywnie wpływa na trawienie i przewód pokarmowy, rozkurczowo na mięśnie gładkie. Ziele angielskie leczy również niestrawność, bóle żołądka i skurcze jelit.
PIEPRZ
Słowo piernik pochodzi od staropolskiego słowa „pierny” – czyli pieprzny. Pierwsze, wypiekane już w średniowieczu pierniki zawsze miały w składzie pieprz. W naszych pierniczkach znajdziecie ten składnik praktycznie we wszystkich wypiekach. Wyjątkiem są pierniczki miodowe, które uchodzą za najdelikatniejsze i są dedykowane najmłodszym fanom korzennych wypieków. Na przestrzeni wieków pierniki uległy wielu modyfikacjom, ale z moich obserwacji wynika, że te pieprzne nadal są najbardziej doceniane przez naszych klientów. Szczególnie wspomniane już pierniczki pierne, rozety pierne z aksamitnym ganaszem lawendowym i orzechowym.
Jeśli lubisz korzenne wypieki zachęcam do pięknej, piernikowej lektury mojego autorstwa. W albumie „Moje pierniki’’ znajdziesz recepturę na moją autorską przyprawę piernikową oraz wiele wspaniałych przepisów na piernikowe przysmaki.